Share
Go down
avatar
Strażnik tajemnic

Strażnik tajemnic

Podręcznik do gry

on Pon Paź 08, 2018 11:39 pm
Atlas jest przygodową grą fabularną, w której owianym tajemnicą i mistycyzmem, fantastycznym mieście gracze (zwani dalej Badaczami Tajemnic) mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanych dla nich sesjach. Badacze zapisują się na poszczególne tury, podczas których w Polis, centrum akcji dochodzić będzie do coraz dziwniejszych wydarzeń. Zadaniem Badaczy jest rozpracowywanie spisków i zagadek, rozwijanie swoich postaci i odkrywanie wykreowanego przez Strażników Tajemnic świata na nowo. Każdy z Badaczy startuje z niskiego lub średniego szczebla społecznego.


Wstęp do fabuły


Atlas opowiada o alternatywnej rzeczywistości, o świecie będącym u swojego kresu. W 334 roku przed naszą erą doszło do zjawiska, które dzisiaj nosi nazwę Limbo - niebo przykryły purpury, a na Ziemię spadły pierwsze radioaktywne deszcze. Do dzisiaj zarówno w dzień jak i w nocy na sklepieniu widoczne jest rozcięcie, które zdaje się pulsować jak przy oddechu i przypomina ludziom, że coraz mniej miejsc na Ziemi jest zdatnych do życia. W różnych państwach ostało się kilka większych metropolii, jednakże radioaktywna rzeczywistość nie pozwala na swobodne przemieszczanie się pomiędzy nimi.

Mieszkanie na powierzchni lub pod powierzchnią ziemi, gdzie stale unosi się radioaktywna mgła wymaga poruszania się w specjalnych kombinezonach i maskach, ale na pewnej wysokości rozrzedza się ona i całkowicie znika, tak jak w przypadku głównego miejsca rozgrywki Atlasu.

Polis usytuowane jest w okolicy kopalni Hamilton, co umożliwia mieszkańcom stałe wydobywanie węgla niezbędnego do napędzania maszyn i ogrzewania domostw. Wejście na unoszącą się ponad powierzchnią ziemi platformę możliwe jest jedynie po przekroczeniu grubych, znajdujących się na dole murów. Jest to miasto spowite wieczną mgłą, z wysokimi budynkami, próbującymi pomieścić wszystkich mieszkańców. Wśród nich widocznych jest wiele podziałów na bogaczy i biedotę. Z tych drugich najwięcej przywilejów mają tutaj górnicy, którzy ryzykując życiem schodzą z bezpiecznych terenów ponad ziemią, aby Polis mogło buchać parą i istnieć mimo wszystkich przeciwności losu.

Miasto określane jest już mianem legendy, a mieszkańcy innych metropolii marzą o przeniesieniu się tam i widzeniu utopijnego życia w chmurach, jednakże wizje o tym, jakoby Polis funkcjonowało bez skazy to jedynie przekazywane pocztą pantoflową mity. Już dziś podważa się jego samowystarczalność, a w ciemnych uliczkach knuje się spisek przejęcia władzy. Jest to jednak jedyne miejsce na całej planecie, w którym można zdjąć maskę i odetchnąć czystym powietrzem. Wiele osób jest więc w stanie słono zapłacić za możliwość przeżycia tam choćby ostatnich chwil. Niestety nie każdy może stać się obywatelem Polis. Podstawą życia w mieście jest praca i płacenie odpowiedniego żołdu dla urzędu, którego pobranie odbywa się raz na kwartał, wraz z obowiązkowym spisem ludności, przeprowadzanym od czasu, kiedy niektórzy obywatele zaczęli w szaleństwie mordować innych. Z tego powodu osoby chore na umyśle, a więc potencjalnie niebezpieczne dostają nakaz eksmisji. Sprawa rosnącej ilości niepoczytalnych mieszkańców pozostaje niewyjaśniona.

Atlas umożliwia ci rozgrywkę w radioaktywnym świecie i zatańczenie na jego zgliszczach, w ostatnim miejscu na Ziemi, w którym ludzie wciąż potrafią patrzeć w górę i marzyć.
avatar
Strażnik tajemnic

Strażnik tajemnic

Realia gry

on Pon Paź 08, 2018 11:39 pm

Ogólnie o realiach


Forum utrzymane jest w klimatach lat 20 i 30 XX wieku, z kilkoma dodatkami i wyjątkami. Mamy możliwość czerpania z kultury tych czasów, która odpowiednio zmodyfikowana ze względu na alternatywną rzeczywistość i inne warunki pozwala cieszyć się dieselpunkiem i steampunkiem w atlasowym wydaniu. (Zdajemy sobie, że daleko nam do tych definicji, bo to nasz własny, wykreowany w jedynie inspiracji nimi świat.)

Polis zostaje wybudowane z inicjatywy Ojców Założycieli, dawno już martwych i spopielonych, upamiętnionych jedynie marmurowymi tablicami w centrum miasta. Wsparte na olbrzymich filarach, ukryte w chmurach miasto jest dla większości konstrukcyjną zagadką, jednakże nikt nie śmie podważyć faktu, iż stoi bezpiecznie od ponad dwustu lat, umożliwiając swoim mieszkańcom oddychanie bez masek i kombinezonów, co w tych czasach jest zwyczajnie niemożliwe podczas przebywania poza schronami. Od dawien dawna twórcy teorii spiskowych wymyślają coraz to nowsze historie o tym, że filary te są dziełem kosmitów, lub że zawdzięczamy je ludziom-jaszczurom, ale większość ludzi uważa to za brednie. Życie nie jest tutaj idealne, a plotki o kończącym się węglu powoli się nasilają, ale nie pozwala to ludziom marzyć, a marzenia pozwalają miastu i społeczeństwu na rozwój.

Dla Polis to czas narodzin nowej epoki, w których strach przed jutrem przyćmiony został potrzebą wynajdowania nowości i przekreślania starych, bezsensownych tradycji. Kobiety powoli przestają tolerować traktowanie ich jedynie jako matek i pań domu - coraz częściej odrzucają długie sukienki na rzecz wcześniej zarezerwowanych tylko dla mężczyzn spodni, walczą o swoje prawa, chcą chodzić do pracy, biorą udział w badaniach naukowych i głosują w wyborach. Wcześniej skazane na utrzymanie przez męża lub rodzinę, dzisiaj mogą pokazać światu na co je stać. Również robotnicy zaczęli dostrzegać swoją wolność i domagać się wyższych płac za utrzymywanie miasta przy życiu, a co za tym idzie - doszło do wymieszania się klas społecznych. Zaradne osoby potrafiły kilkoma odważnymi decyzjami wzbogacić się tak, aby w przeciągu kilku lat podnieść się o kilka pięter w górę i zacząć obracać w zupełnie innym towarzystwie. Wciąż obowiązuje tutaj kult pracy na wspólnego dobra. Chociaż wieczory młodzi ludzie lubią spędzać w klubach jazzowych, kinach lub tańcząc na swingowych potańcówkach, dnie spędza się na fizycznej lub umysłowej robocie, po której często ostatnią rzeczą o jakiej się myśli jest opuszczanie swojego domostwa. Świat nie jest równy, a wzbogacenie się jest dla niektórych wręcz niemożliwe, kiedy na utrzymaniu ma się całą gromadę dzieci, więc miasto cierpi na spory niż demograficzny - niewielu chce zajmować się niemowlęciem, które będzie ich kosztować wiele jednostek węgla i czasu, skoro mogą poświęcić to wszystko na własny użytek.

Raz na kwartał w mieście organizowany jest spis powszechny, podczas którego ponownie rejestruje się wszystkich obywateli. Chorzy transportowanie są do szpitala, gdzie rozpatruje się usunięcie ich z miasta lub kwarantannę. Z tego powodu wiele osób decyduje się na życie pod fałszywymi nazwiskami, w slumsach lub kombinuje na wszelkie sposoby, aby uniknąć odnalezienia ich przez osoby zobowiązane do spisu. Brak rejestracji uniemożliwia jednak podjęcie normalnej i legalnej pracy, świadczenia usług zdrowotnych i załatwiania spraw urzędowych.

Najważniejszym tematem do omówienia w naszym świecie jest oczywiście technika. Jak wcześniej zostało wspomniane, możemy niemal bez granic czerpać z dobytków kultury naszego świata do lat 30 XX wieku, jednakże należy mieć na uwadze, że Polis nie jest samowystarczalne w kwestii benzyny. Z tego też powodu nie uświadczymy tutaj widoku samolotów, czy samochodów i pociągów innych niż te, które napędzane są parą. Możemy jednak odwiedzić czarno-białe kina, utrwalić się aparatem, zastrzelić nielubianego wujka lub stracić pracę przez nową taśmę produkcyjną, która wyparła wolno pracujących robotników fabryk. Potrzeba tworzenia wynalazków jest trwale zakorzeniona w kulturze, a wynajdowanie coraz to nowszych ulepszeń i wynalazków jest na forum nie tylko możliwe, ale i wskazane.


RADIOAKTYWNOŚĆ?


Mniej więcej. Nie funkcjonuje do końca tak, jak ta w naszej rzeczywistości, ale doprowadza do mutacji, a w ostateczności śmierci. Wystawianie się na działanie promieniowania jest wyjątkowo ryzykowne, jeżeli nie chcesz, aby z twoją postacią stało się coś bardzo dziwnego, a bycie wystawionym na jego działanie dłużej niż się przewidywało to bezpośrednie proszenie się o śmierć. Opuszczanie Polis jest więc dość ryzykowne, a dla osób nie mogących pozwolić sobie na odzież ochronną praktycznie niemożliwe.

Jeżeli twoja postać nie urodziła się w Polis musisz umieścić w karcie postaci informację o tym jak znalazła się w mieście. Najpowszechniejszą formą podróży są oczywiście samochody, jednakże istnieją również samoloty, chociaż nie są w stanie przelecieć zbyt okazałych odległości. Z tego też powodu jest to opcja głównie dla bogaczy pochodzących z największych miast świata i członków koczowniczych ludów, próbujących przeżyć na lub pod ziemią w okolicach kopalni.


WŁADZA I PRAWO


Na terenie Polis największą władzę ma wybierany demokratycznie burmistrz miasta. Funkcję tę pełni aktualnie postać NPC - Charles Stark. W rękach burmistrza leży większość decyzji, w tym powołanie swojego gabinetu. W ciągu istnienia Polis ośmioletnia kadencja burmistrza została przerwana tylko raz w roku 132, kiedy ówczesny burmistrz, William Short, padł ofiarą ciężkiej mutacji kończyn dolnych i dobrowolnie zrezygnował ze stanowiska. Wybrał wtedy jednak swojego następcę.

Gabinet składa się z 7 osób zasiadających wspólnie z burmistrzem przy okrągłym stole. Miejscem ich obrad jest strzeżony budynek ratuszu miejskiego, w którym odbywają się również rozprawy sądowe. Tytuł sędziego nadany i zdjęty może być tylko i wyłącznie przez burmistrza. Rozprawom sądowym w Polis towarzyszy ława przysięgłych, czyli zbiór losowych osób, którzy demokratycznym głosowaniem mogą wpłynąć na wyrok. Jeżeli postać otrzyma list z wezwaniem na ławę, to stawienie się w ratuszu danego dnia o wyznaczonej godzinie jest jej obywatelskim obowiązkiem.

Działania karane:
Morderstwo jest karane całkowitym wykluczeniem ze społeczeństwa (tyczy się to również aborcji). Kradzieże są karane konfiskatą majątku lub wykluczeniem ze społeczeństwa. Oszustwa w ilości wypłacanego żołdu są karane konfiskatą majątku. Homoseksualizm jest nielegalny (chociaż osoby z pewnych sfer przymykają na to oko i nie doniosą na homoseksualistę do władz). Jest karany więzieniem lub chemiczną kastracją. Kobiety mają prawo decydować za siebie. Za dzieci do 18 roku życia odpowiadają rodzice. W Polis rozwodu może udzielić jedynie kościół w którym został on zawarty. (A zważywszy na fakt, iż kościoły z reguły nie udzielają rozwodów, to ten staje się wręcz niemożliwy.) W Polis zdrowa osoba nie może być bezrobotna, jeżeli nie jest kobietą.

Polis nie posiada stałej armii (bo niekoniecznie ma z czym walczyć), jednakże stale aktywne są służby w postaci policji i straży pożarnej, które stale dbają o to, aby w mieście malała przestępczość i pomagają w ochronie wszelkich imprez okolicznościowych, czy w razie wypadków. Burmistrz ma prawo do wydawania poleceń tym służbom.


Ostatnio zmieniony przez Limbo dnia Pon Paź 08, 2018 11:41 pm, w całości zmieniany 1 raz
avatar
Strażnik tajemnic

Strażnik tajemnic

Rodziny fabularne

on Pon Paź 08, 2018 11:40 pm
Istniejące od ponad 200 lat miasto przeżyło już wiele pokoleń, które udowodniło, że kilka rodzin pociąga za sznurki bardziej niż inni. Forum umożliwia rozgrywkę w tych rodzinach pod warunkiem zapoznania się z ich historiami i skontaktowaniem się z innymi jej członkami w celu umieszczenia Cię w drzewie rodzinnym.


Addamsowie

Są właścicielami kliniki i szpitala, które funkcjonują w Polis już od roku zerowego, a także ośrodkiem badawczym zajmującym się badaniem choroby popromiennej i szalejących ludzi. Addamsowie od zawsze byli uważani za twardych tradycjonalistów (szczególnie w temacie emancypacji kobiet), jednakże od kilku lat ich agresywna polityka względem przemian w kulturze Polis zelżała, ze względu na tragiczne morderstwo nestora rodziny. Trzy lata temu ciało Alfreda Addamsa zostało znalezione w jego apartamencie na szczycie jednego w wieżowców, a sprawa nigdy nie została wyjaśniona, mimo złożenia publicznej obietnicy odnalezienia winnego przez samego komendanta. Wielu Addamsów to lekarze, badacze i uczeni, jednakże nie każdego członka rodziny dało się zarazić pasją do nauki. Zdarza się więc, że na siłę  zmusza się ich do chociaż pomagania w zarządzaniu rodzinnymi placówkami. Szanują ciężką pracę na tyle, aby nie tolerować darmozjadów i nie utrzymują bezczynnych dzieci - zdarza się więc, że da się dostrzec Addamsa mieszkającego w dolnych partiach wieżowców, wiodącego normalne życie i próbującego wypracować żołd w mało opłacalnej pracy, ponieważ zawiódł w jakiś sposób rodzinę.


McDonaldowie

Przodują w produkcji żywności, posiadając sporych rozmiarów hodowle i opracowując coraz to nowsze sposoby na pozyskiwanie żywności, a tym samym zapewnienie miastu wystarczalności pod tym względem. McDonaldowie są właścicielami znacznej części dachów wieżowców, na których sadzą sporą część swoich plantacji. Promują także posiadanie domowych ogrodów i prowadzą stały handel nasionami roślin. Prawdą jest jednak, że McDonaldowie nie zapewniali żywności miastu od początku. Rodzina ta znalazła się w mieście dzięki jednemu z Ojców Założycieli - Aidenowi McDonaldowi, wynalazcy filtra, który uzdatnia do picia toksyczną wodę, a także jest w stanie określić poziom jej skażenia. Jakość i niska cena produktów oferowanych przez McDonaldów sprawiła, że szybko znalazły się w ścisłej czołówce sprzedaży, a import z innych miast stawał się coraz mniej opłacalny i sensowny.


Hamiltonowie

Właściciele kopalni Hamilton i pomysłodawcy budowy podniebnego miasta, którzy mają w garści wiele nieruchomości na szczytach tutejszych wieżowców. Hamiltonowie od pokoleń zarządzają wydobyciem węgla i transportowaniem go do miasta, stąd tradycja aby w wieku 18 lat synowie schodzili z Polis i razem z górnikami wydobyli swój pierwszy kawałek. Żaden z bogaczy nie pracuje jednak bezpośrednio w kopalni (a jeżeli już - jedynie dyryguje górnikami), jednakże większość z mężczyzn uczonych jest techniki i reperowania maszyn, aby dbali o taśmy transportujące wegiel w chmury, filary i inne urządzenia bez których Polis nie jest w stanie funkcjonować. Hamiltonowie cieszą się dobrą opinią wśród wszystkich warstw społecznych, głównie ze względu na to, że ich praca jest nie dość że fizyczna, to jeszcze obarczona sporym ryzykiem. Poza tym posiadają dobre stosunki z górnikami, ze względu na uczciwość w kwestii rozliczeń i duże ubezpieczenia zdrowotne, jakie wypłacane są ich pracownikom w razie choroby popromiennej.


Fosterowie

Są jedną z rodzin założycielskich Polis, która wyłożyła bardzo dużo pieniędzy na budowę utrzymujących miasto filarów. Są oni właścicielami największej galerii i muzeum, a bogactwo czerpią z obrotu dziełami sztuki. Warto dodać także, że biorą aktywny udział w rozwoju kulturalnym miasta i starają się pomagać jego mieszkańcom. Znani jako niezwykle pokojowa oraz serdeczna rodzina, lecz niestety zostali dotknięci tak zwaną chorobą Valerie. Podczas pierwszego Limbo Valerie Foster, ówczesna pani domu rodziła. Niestety nikt nie był przygotowany na taki zbieg wydarzeń, a lekarze nie wiedzieli wtedy, że toksyny, które rozpierzchły się po świecie miały poważny wpływ na organizm Valerie oraz jej dziecka. Wiadomość o śmierci noworodka okazała się druzgocąca, lecz pragnienie potomstwa Valerie doprowadziło ją do kolejnej ciąży. Wskutek pechowego wydarzenia stała się ona jednak nosicielką choroby, o której jeszcze nikt nie wiedział i która wcześniej nie istniała. Kolejnym dzieciom pani Foster udało się przeżyć, jednakże zauważono u nich nietypowe zachowania, podczas których kaszlą lub wymiotują czarną substancją. Po wnikliwych badaniach okazało się, że niewielkie ilości wdychanych toksyn z radioaktywnych deszczy nie powodowały mutacji ani nie były usuwane przez system odpornościowy, tylko agresywnie oddziaływały na krew chorego. W wyniku czego ta zmieniała swój kolor, skład i konsystencję, skutecznie zatruwając organizm, który starał się usuwać zanieczyszczoną krew. Osoby dotknięte chorobą Valerie zmuszone były do potrajania środków ostrożności, by chronić się przed toksynami, aby przeżyć. Nieodpowiednia ochrona skutkuje bolesną śmiercią, aczkolwiek ze względu na genetyczne występowanie choroby dotyka ona tylko niewielkiej części społeczeństwa, a w przypadku Polis praktycznie tylko wśród członków rodziny Fosterów.


Winchesterowie

O Winchesterach mawiają, że wzbogacili się na marzeniach słabszych i upokorzonych... i jest w tym trochę prawdy, ponieważ ich popularność i bogactwo bierze się z aktu własności nad największym domem bukmacherskim w Polis, oraz produkcji napojów alkoholowych. Winchesterowie są prawdopodobnie najmniej lubianą rodziną w całym mieście, a przechadzki do dzielnic nędzników są w ich przypadku wyjątkowo niewskazane - ogołocili z resztek pieniędzy niejednego, rozkładając na imprezach masowych liczne namioty, w których pod stolikiem można było przegrać fortunę w nieuczciwych grach hazardowych. W ich apartamentach organizuje się często rozgrywki pokerowe dla wtajemniczonych, a stróże prawa bezradnie rozkładają ręce - jak do tej pory wszelkie nielegalne działania uszły im na sucho. Nie wiadomo jednak do przyniesie przyszłość, a posiadanie nazwiska Winchester jest ryzykowne.


Starkowie

Nie należą do najbogatszych rodzin w Polis i prawdopodobnie nigdy nie znajdą się w ścisłej ich czołówce - swoją fortunę Belladona Stark, obecnie chorowita staruszka, przetraciła na organizacje wypraw, które miały na celu odnalezienie zdatnych do życia miejsc w okolicach Polis. Wszystkie jak do tej pory okazały się być nieskuteczne, jednakże marzenia Belladony o zejściu na ziemię i dowiedzeniu się jak wyglądają przekazywane jej w legendach zielone, pozbawione toksyn lasy i błękitne jeziora przeszły już do historii. Starkowie stali się w ten sposób rozpoznawalni, a syn Belladony, Charles, mocno zaangażował się w politykę, stając się tym samym obecnym burmistrzem Polis.
Sponsored content

Re: Podręcznik do gry

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach