Share
Go down
avatar
Strażnik tajemnic

Strażnik tajemnic

Informacje fabularne

on Pią Lip 13, 2018 2:47 am

Ogólnie o realiach


Forum utrzymane jest w klimatach lat 20 i 30 XX wieku, z kilkoma dodatkami i wyjątkami. Mamy możliwość czerpania z kultury tych czasów, która odpowiednio zmodyfikowana ze względu na alternatywną rzeczywistość i inne warunki pozwala cieszyć się dieselpunkiem i steampunkiem w atlasowym wydaniu. (Zdajemy sobie, że daleko nam do tych definicji, bo to nasz własny, wykreowany w jedynie inspiracji nimi świat.)

Polis zostaje wybudowane z inicjatywy Ojców Założycieli, dawno już martwych i spopielonych, upamiętnionych jedynie marmurowymi tablicami w centrum miasta. Wsparte na olbrzymich filarach, ukryte w chmurach miasto jest dla większości konstrukcyjną zagadką, jednakże nikt nie śmie podważyć faktu, iż stoi bezpiecznie od ponad dwustu lat, umożliwiając swoim mieszkańcom oddychanie bez masek i kombinezonów, co w tych czasach jest zwyczajnie niemożliwe podczas przebywania poza schronami. Od dawien dawna twórcy teorii spiskowych wymyślają coraz to nowsze historie o tym, że filary te są dziełem kosmitów, lub że zawdzięczamy je ludziom-jaszczurom, ale większość ludzi uważa to za brednie. Życie nie jest tutaj idealne, a plotki o kończącym się węglu powoli się nasilają, ale nie pozwala to ludziom marzyć, a marzenia pozwalają miastu i społeczeństwu na rozwój.

Dla Polis to czas narodzin nowej epoki, w których strach przed jutrem przyćmiony został potrzebą wynajdowania nowości i przekreślania starych, bezsensownych tradycji. Kobiety powoli przestają tolerować traktowanie ich jedynie jako matek i pań domu - coraz częściej odrzucają długie sukienki na rzecz wcześniej zarezerwowanych tylko dla mężczyzn spodni, walczą o swoje prawa, chcą chodzić do pracy, biorą udział w badaniach naukowych i głosują w wyborach. Wcześniej skazane na utrzymanie przez męża lub rodzinę, dzisiaj mogą pokazać światu na co je stać. Również robotnicy zaczęli dostrzegać swoją wolność i domagać się wyższych płac za utrzymywanie miasta przy życiu, a co za tym idzie - doszło do wymieszania się klas społecznych. Zaradne osoby potrafiły kilkoma odważnymi decyzjami wzbogacić się tak, aby w przeciągu kilku lat podnieść się o kilka pięter w górę i zacząć obracać w zupełnie innym towarzystwie. Wciąż obowiązuje tutaj kult pracy na wspólnego dobra. Chociaż wieczory młodzi ludzie lubią spędzać w klubach jazzowych, kinach lub tańcząc na swingowych potańcówkach, dnie spędza się na fizycznej lub umysłowej robocie, po której często ostatnią rzeczą o jakiej się myśli jest opuszczanie swojego domostwa. Świat nie jest równy, a wzbogacenie się jest dla niektórych wręcz niemożliwe, kiedy na utrzymaniu ma się całą gromadę dzieci, więc miasto cierpi na spory niż demograficzny - niewielu chce zajmować się niemowlęciem, które będzie ich kosztować wiele jednostek węgla i czasu, skoro mogą poświęcić to wszystko na własny użytek.

Raz na kwartał w mieście organizowany jest spis powszechny, podczas którego ponownie rejestruje się wszystkich obywateli. Chorzy transportowanie są do szpitala, gdzie rozpatruje się usunięcie ich z miasta lub kwarantannę. Z tego powodu wiele osób decyduje się na życie pod fałszywymi nazwiskami, w slumsach lub kombinuje na wszelkie sposoby, aby uniknąć odnalezienia ich przez osoby zobowiązane do spisu. Brak rejestracji uniemożliwia jednak podjęcie normalnej i legalnej pracy, świadczenia usług zdrowotnych i załatwiania spraw urzędowych.

Najważniejszym tematem do omówienia w naszym świecie jest oczywiście technika. Jak wcześniej zostało wspomniane, możemy niemal bez granic czerpać z dobytków kultury naszego świata do lat 30 XX wieku, jednakże należy mieć na uwadze, że Polis nie jest samowystarczalne w kwestii benzyny. Z tego też powodu nie uświadczymy tutaj widoku samolotów, czy samochodów i pociągów innych niż te, które napędzane są parą. Możemy jednak odwiedzić czarno-białe kina, utrwalić się aparatem, zastrzelić nielubianego wujka lub stracić pracę przez nową taśmę produkcyjną, która wyparła wolno pracujących robotników fabryk. Potrzeba tworzenia wynalazków jest trwale zakorzeniona w kulturze, a wynajdowanie coraz to nowszych ulepszeń i wynalazków jest na forum nie tylko możliwe, ale i wskazane.


RADIOAKTYWNOŚĆ?


Mniej więcej. Nie funkcjonuje do końca tak, jak ta w naszej rzeczywistości, ale doprowadza do mutacji, a w ostateczności śmierci. Wystawianie się na działanie promieniowania jest wyjątkowo ryzykowne, jeżeli nie chcesz, aby z twoją postacią stało się coś bardzo dziwnego, a bycie wystawionym na jego działanie dłużej niż się przewidywało to bezpośrednie proszenie się o śmierć. Opuszczanie Polis jest więc dość ryzykowne, a dla osób nie mogących pozwolić sobie na odzież ochronną praktycznie niemożliwe.

Jeżeli twoja postać nie urodziła się w Polis musisz umieścić w karcie postaci informację o tym jak znalazła się w mieście. Najpowszechniejszą formą podróży są oczywiście samochody, jednakże istnieją również samoloty, chociaż nie są w stanie przelecieć zbyt okazałych odległości. Z tego też powodu jest to opcja głównie dla bogaczy pochodzących z największych miast świata i członków koczowniczych ludów, próbujących przeżyć na lub pod ziemią w okolicach kopalni.


WŁADZA I PRAWO


Na terenie Polis największą władzę ma wybierany demokratycznie burmistrz miasta. Funkcję tę pełni aktualnie postać NPC - Charles Stark. W rękach burmistrza leży większość decyzji, w tym powołanie swojego gabinetu. W ciągu istnienia Polis ośmioletnia kadencja burmistrza została przerwana tylko raz w roku 132, kiedy ówczesny burmistrz, William Short, padł ofiarą ciężkiej mutacji kończyn dolnych i dobrowolnie zrezygnował ze stanowiska. Wybrał wtedy jednak swojego następcę.

Gabinet składa się z 7 osób zasiadających wspólnie z burmistrzem przy okrągłym stole. Miejscem ich obrad jest strzeżony budynek ratuszu miejskiego, w którym odbywają się również rozprawy sądowe. Tytuł sędziego nadany i zdjęty może być tylko i wyłącznie przez burmistrza. Rozprawom sądowym w Polis towarzyszy ława przysięgłych, czyli zbiór losowych osób, którzy demokratycznym głosowaniem mogą wpłynąć na wyrok. Jeżeli postać otrzyma list z wezwaniem na ławę, to stawienie się w ratuszu danego dnia o wyznaczonej godzinie jest jej obywatelskim obowiązkiem.

Działania karane:
Morderstwo jest karane całkowitym wykluczeniem ze społeczeństwa (tyczy się to również aborcji). Kradzieże są karane konfiskatą majątku lub wykluczeniem ze społeczeństwa. Oszustwa w ilości wypłacanego żołdu są karane konfiskatą majątku. Homoseksualizm jest nielegalny (chociaż osoby z pewnych sfer przymykają na to oko i nie doniosą na homoseksualistę do władz). Jest karany więzieniem lub chemiczną kastracją. Kobiety mają prawo decydować za siebie. Za dzieci do 18 roku życia odpowiadają rodzice. W Polis rozwodu może udzielić jedynie kościół w którym został on zawarty. (A zważywszy na fakt, iż kościoły z reguły nie udzielają rozwodów, to ten staje się wręcz niemożliwy.) W Polis zdrowa osoba nie może być bezrobotna, jeżeli nie jest kobietą.

Polis nie posiada stałej armii (bo niekoniecznie ma z czym walczyć), jednakże stale aktywne są służby w postaci policji i straży pożarnej, które stale dbają o to, aby w mieście malała przestępczość i pomagają w ochronie wszelkich imprez okolicznościowych, czy w razie wypadków. Burmistrz ma prawo do wydawania poleceń tym służbom.
Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach